zmiana etatu

Zmiana etatu – jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie:

Pracownica pracowała na cały etat od stycznia do czerwca 2023 r., a od lipca 2023 r. do marca 2024 r. na pół etatu. 2 kwietnia 2024 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie pracodawcy. Pracodawca w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnił stałe składniki wynagrodzenia, tj. wynagrodzenie zasadnicze oraz premię regulaminową za okres od lipca 2023 r. do kwietnia 2024 r., tj. po zmianie etatu. Oprócz ww. składników stałych pracownica otrzymała trzynastkę za 2023 r. wypłaconą w lutym 2024 r. oraz nagrodę roczną za okres styczeń – grudzień 2023 r. wypłaconą w grudniu 2023 r. W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru trzynastkę oraz nagrodę roczną za 2023 r.?

Podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia za czas choroby) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia, jakie pracownikowi zostało wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

Zmiana etatu – podstawa wymiaru zasiłku

Jeżeli jednak w tym okresie doszło do zmiany wymiaru czasu pracy, należy uwzględnić wynagrodzenie, jakie pracownikowi zostało wypłacone za okres po zmianie etatu, czyli wynagrodzenie wypłacone za okres 1 lipca 2023 r. do marca 2024 r.

Pracownica oprócz wynagrodzenia miesięcznego otrzymywała również premie miesięczne. Aby je uwzględnić w podstawie wymiaru, należy:

  • zsumować kwoty premii za okres od lipca 2023 r. do marca 2024 r. (po zmianie etatu) po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków ubezpieczonego, a następnie
  • podzielić przez 9 (liczba pełnych miesięcy po zmianie etatu).

Pracodawca zmienił pracownikowi wymiar etatu – składki i zasiłki