Z-3a

Druk Z-3 – jak wypełnić, gdy zwolnienia nakładają się na siebie

Pytanie:

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie do 14 maja 2024 r., a potem kolejne od 14 maja 2024 r. Prosiłabym o wyjaśnienie, jak wypełnić druk Z-3, gdy zwolnienia nakładają się na siebie jednym dniem?

ZUS realizuje wypłatę zasiłku chorobowego pracownikowi, którego pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, na podstawie danych przekazanych w zaświadczeniu płatnika składek Z-3.

W części dotyczącej wskazania okresów, za które zasiłek chorobowy ma zostać wypłacony, należy podać daty od kiedy do kiedy pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu niezdolności do pracy. Dotyczy to również przypadków, gdy daty orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby nakładają się na siebie.

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby przysługuje za okres orzeczony w zwolnieniu lekarskim, przy czym nie zostanie wypłacony za ten sam dzień (te same dni), jeżeli zwolnienia lekarskie nakładają się na siebie. Dotyczy to zarówno zwolnień lekarskich obejmujących te same okresy w całości, np. dwa zwolnienie lekarskie wystawione na ten sam okres (oba od 6 do 14 maja 2024 r.), jak i części zwolnień co daty końca jednego zwolnienia i początku kolejnego (pierwsze na okres od 6 do 14 maja 2024 r., drugie od 14 do 22 maja 2024 r.). W praktyce takie sytuacje mogą mieć miejsce i jest to często spowodowane brakiem prawidłowej komunikacji ubezpieczonego z lekarzem wystawiającym zwolnienie lekarskie.

Jeżeli zatem z wystawionych zwolnień lekarskich wynika, że niezdolność do pracy została orzeczona jak w rozpatrywanym przypadku do 14 maja 2024 r., a kolejna od 14 maja 2024 r., to w zaświadczeniu płatnika składek Z-3, w części „Pracownik występuje o” należy wpisać daty od-do wynikające z tych zwolnień. Na tej podstawie ZUS wypłaci pracownikowi zasiłek chorobowy za 14 maja 2024 r. tylko z jednego zwolnienia, wystawionego jako pierwsze.